KTU EEF pirmakursis antrą kartą tapo trasinio automodeliavimo čempionu pasaulyje

Svarbiausios | 2019-10-15

Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) pirmo kurso studentas Dominykas Budrys šių metų spalio 4–12 d. Jungtinėje Karalystėje (UK) vykusiame pasaulio čempionate ISRA (angl. International Slot Racing Association) antrą kartą tapo pasaulio čempionu.

Pirmąjį Lietuvos istorijoje trasinio automodeliavimo čempiono titulą Dominykas laimėjo prieš metus. Šiemet varžybos vyko tarp 160 geriausių automodeliuotojų iš 18 pasaulio šalių: Brazilijos, Naujosios Zelandijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Ukrainos, Italijos, Čekijos, Slovakijos, Belgijos, Anglijos, Lietuvos, Latvijos, Portugalijos, Vokietijos, Kroatijos, Estijos, Rusijos, Švedijos ir Suomijos.

Pačių gamintais ir konstruotais modeliais techninės sporto šakos varžovai rungėsi keturiose modelių klasėse: individualiose F-1/32, ES-32, ES-24 ir komandinėje PR-24 rungtyje. Kiekvienas šių modelių yra gaminamas pagal skirtingas charakteristikas, atitinkančias tarptautinius standartus.

Komandinėje rungtyje Dominykas Budrys su partneriu iš Jungtinių Amerikos Valstijų Jonathanu Forsythu PR-24 modelių klasėje užėmė pirmą vietą ir laimėjo pasaulio čempiono titulą. Antrą vietą iškovojo Piero Castricone ir Luca Sbrana (Italija), trečią – Jan Zemlicka ir Pavel Flaisig (Čekija). Individualiose F-1/32 ir ES-32 rungtyse Dominykas iškovojo antrąją vietą, ES -24 – ketvirtąją vietą. Visose keturiose rungtyse lietuviui pavyko patekti į finalą, kuriame lieka varžytis vos 8 dalyviai.

Dominykui šie pasiekimai toli gražu ne atsitiktiniai. Būdamas dešimties, jis užrašė svajonę tapti pasaulio čempionu. „Tikiu, kad turint tikslą, ir nuosekliai jo siekiant, galima įveikti visas kliūtis“, – sako Dominykas.

Siekdamas užsibrėžto tikslo, KTU studentas įveikė ne vieną varžybų etapą:

ISRA – 2014 m. Limbažiai (Latvija) pirmas pasaulio čempionatas, kuriame pateko į penkiasdešimtuką.

ISRA – 2015 m. Prahoje (Čekija) pirmąkart Lietuvos istorijoje pateko į finalą ir iškovojo 5-ąją vietą.

ISRA – 2016 m. Čikagoje (JAV) pateko į geriausių dešimtuką.

ISRA – 2017 m. Sulmonos mieste Italijoje Dominykas iškovojęs II-ą vietą pelnė vicečempiono titulą.

ISRA – 2018 m. Suomijoje vykusiame Pasaulio čempionate D. Budrys pirmąkart Lietuvos istorijoje iškovojo pasaulio čempiono titulą ir tapo dukart čempionu.

Kadangi Lietuvoje esančios trasos kol kas neatitinka tarptautinių standartų, vaikino pasiruošimas Pasaulio čempionatams vykdavo kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Estijoje taip pat įvairių tarptautinių varžybų metu.

Automodeliavimu Dominykas pradėjo domėtis būdamas aštuonerių, pradėjęs lankyti trasinio automodeliavimo būrelį Kauno moksleivių techninės kūrybos centre. Pirmasis vadovas – Vytautas Bytautas. Vėliau D. Budrys mokėsi iš latvių bei estų modeliuotojų, Vilniaus būrelio vadovų, o šiuo metu automodeliuotojas varžyboms ruošiasi savarankiškai bei dalyvaudamas tarptautinėse varžybose.

„Trasinis automodeliavimas man davė daugiau nei galėjau įsivaizduoti: užsiiminėdamas šiuo hobiu susiradau daugybę draugų visame pasaulyje, mokiausi bendrauti su skirtingų tautybių, kultūrų žmonėmis, o tai labai skatino norą tobulinti užsienio kalbas, planuoti keliones, jų biudžetą. Taip pat šis užsiėmimas ypatingai gerai išmokė strategiškai mąstyti, o tai reikalinga ne tik varžyboms“, – tikina KTU studentas D. Budrys.

Apie trasinį automodeliavimą

Trasinis automodeliavimas – tai techninė sporto šaka. Trasiniai automodeliai varomi elektros varikliu, jie yra be srovės šaltinių. Automodeliai važiuoja specialia trasa, kurią sudaro važiavimo takeliai, grioveliai su kontaktinėmis juostelėmis, energijos šaltiniai (nuo 12 iki 18 voltų). Modelio šliaužiklis slysta trasos grioveliu su kontaktinėmis juostelėmis ir suteikia modeliui judėjimo kryptį bei teikia elektros srovę varikliui. Modelis valdomas reostatu keičiant įtampą takelio kontaktinėse juostelėse.

Modeliuotojai varžosi tarp keturių klasių trasinių automodelių. Taikydami taikomosios fizikos žinias, modelius ir reostatus varžybų dalyviai gaminasi patys pagal nustatytus tarptautinius reikalavimus. Laimi tas, kuriam pavyksta sukurti greičiausią modelį bei tokį, kuris geriausiai atitinka vairavimo stilių, leidžiantį vairuotojui nuvažiuoti didžiausią ratų kiekį. Tinkamai paruoštas automodelis gali pasiekti nuo 60km/h iki 120 km/h greitį (priklausomai nuo modelio klasės).

Varžybų procedūros pradžioje komisija vertina pagamintus / surinktus modelius, ar jie atitinka tarptautinius standartus, vėliau vyksta kvalifikacinės varžybos, kuriose fiksuojamas greičiausias dalyvio įveikto rato laikas arba nuvažiuotas atstumas per tam tikrą laiką. Tokiu atveju sudaromos grupės dalyviai suskirstomi į grupes pagal kvalifikacijos rezultatus po tiek, kiek trasoje yra takelių. Grupės važiavimo metu kiekvienas dalyvis važiuoja tam tikrą laiką kiekvienu takeliu ir galiausiai sumuojamas nuvažiuotas atstumas ratais. Po visų važiavimų dalyviai išrikiuojami pagal nuvažiuotų ratų kiekį ir taip sužinomi nugalėtojai.